Vaipade hooldamisest

22.11.2019
Vaipade hooldamisest

 

 

Üldised nõuanded:

– Ärge lohistage vaibal teravate servadega mööblit.
– Puhastage vaipa korrapäraselt tolmuimejaga, kasutades pigem siledamat otsikut. Mõningatel juhtudel tuleb siiski harjastega otsikut kasutada, eriti juhul kui on koduloomad. 
– Lahtised kiud uuel käsitöövaibal on täiesti normaalne. Tegu on lõngadega, mis on pärast vaiba siledaks lõikamist vaiba külge jäänud. Samuti on valmistamisel kasutatud lõng jäänud osaliselt vaiba sisse lahtiselt, kuna lõngakiud ei ole ketramisel üksteisega täielikult haakunud. Kasutamisel ja hooldamisel ilmuvad lahtised ''lõngapallid'' vaiba pealispinnale – see on loomulik ega näita vaiba enneaegset kulumist. Regulaarse tolmuimemise järel "probleem" kaob mõningase aja möödudes.
– Üleliigsed lõngad võite lihtsalt kääridega tasaseks lõigata. Tegu on lõngadega, mis on valmistamise ajal jäänud vaiba sisse ja hiljem tolmuimejaga välja tulevad.
– Pöörake oma vaipa aegajalt (u. 2 korda aastas). Sellega hoiate ära vaiba ebaühtlase kulumise ja pleekimise.
-Maha pillatud vedelikud kuivatage koheselt majapidamispaberiga tupsutades, mitte hõõrudes. Harjake niisket vaipa õrnalt piki kiudu. Seejärel puhastage plekki toasooja veega. Enne kui vaibal uuesti käia, peab see korralikult, ka alumiselt küljelt, ära kuivama.
– Iga vaip „elab“. Eriti pehmekiulised vaibad muudavad vaibal kõndides varjundeid, kuna valgus paistab eri suunas kiududele erinevalt. Need varjundid annavad vaibale tema erilise tunnetuse. 

 

Puhastussoovitused:

– Õige hoolduse juures, sõltuvalt kasutatud kiust (vill või sünteetiline kiud), kannatavad vaibad suure koormusega käidavust.
– vaip peab saama hingata, st teda peab regulaarselt pöörama, et hoida ära ühepoolset kulumist (vajumist).- Kuna mustus jääb materjali ja värvi kinni, tuleb vaip mustusest koheselt puhastada. Eriti lühendavad vaiba eluiga liiv (abrasioon), niiskus (hallitus) ja kahjurid. Tavaliselt piisab korrapärasest tolmuimejaga puhastamisest, kusjuures ei ole vaja muretseda väikeste lahtiste kiudude pärast (vt. eelmist lõiku).

Plekid vaibal tuleb koheselt puhastada
- Pinnapealne mustus, näiteks toit, koristage kõigepealt nt. noa peale lükates.
– Ärge kasutage agressiivseid puhastusvahendeid, kuna nendega võivad tekkida vaibal värvimuutused. 
– Vedelikud kuivatage koheselt (ärge laske sisse kuivada) ning puhastage leige veega. Samuti ärge hõõruge, tupsutamine annab palju parema tulemuse. Puhastada tuleb alati pleki servast sissepoole! Vajaduse korral lisage õrnemat puhastusainet (kuivpuhastusvaht/aktiivvaht töötab väga hästi), vere-, joogi-, muna-, kohvi-, piima- ja muude toiduainete plekkide puhul. 

– Õlised plekid tuleb samuti koheselt tupsutades kuivatada ja plekieemaldajaga üle puhastada. Järgida tootjapoolseid doseerimisnõuandeid. Näiteks värvi, õli, puuvilja, rasva, nätsu, kingakreemi plekid.
– Küünlavaha laske kõigepealt maha jahtuda, seejärel eemaldage ettevaatlikult. Alles jäänud plekk eemaldage kuivatuspaberi ja sooja triikrauaga (madalaim temperatuur).

– Villase vaiba suureks eeliseks on mustusthülgav omadus juba loomupäraselt. Loodus on kinkinud villakiu koostisesse naturaalse aine lanoliini (tuleb ladina keelest - lana tähendab villa ja oleum õli). Looduslikul lanoliinil on vett ja mustust hülgav omadus, mistõttu on  täisvillast - isegi heledates toonides - vaipa ääretult lihtne puhtana hoida ning regulaarselt hooldada.