Vaip on ruumi süda, mille valikul ei saa määravaks osutuda pelgalt vaiba välimus, vaid põrandakate peab pakkuma ka mugavust, olema vastupidav ja püsima kaunina võimalikult kaua. Vaipa valides mõtle enda jaoks välja vastused mitmele küsimusele.
Näiteks kui suur ja mööblirikas on ruum ja kui tihe on selle ruumi kasutus. Kas soovite vaipa pigem toa ehteks või ka praktiliste kaalutluste väärtusel, põrandale pehmenduseks ning külmakaitseks? Kas vaip jääb vabalt liigutatavaks või hakkab asuma mööblitükkide all? Kas soovite modernse disainiga vaipa mõneks aastaks või hoopiski kaalutletud investeeringuna idamaist klassikalist kümneteks aastateks, et mitte öelda edasipärandamise ideena sajandi(te)ks?
Vaip on oluline osa ruumi tekstiilist. Tekstiil on aga omakorda see, mis annab sisekujunduse puhul võimaluse isegi tunduvalt suuremaks mänguks kui mööbel ise. Eeskätt tänu sellele, et tekstiili on lihtsam vahetada kui mööblit, ja nii saab vastavalt igale aastaajale anda ruumile oma, ilmekama näo. Kevadel ja suvel sobivad erksamad toonid, sügistalvisel perioodil pisut tagasihoidlikumad.
Mida heledam vaip, seda kiiremini mõistagi määrduma kipub — seega ei tasu liiga heledat vaipa asetada paljukäidavatesse kohtadesse nagu välisukse esine, esik või ka söögilaua alune põrand, kuhu võib pudeneda laualt nii toidupuru kui ka vedelikku ümberläinud klaasist. Kui teil on koduloomad või armastavad lapsed mängida põrandal, siis eelistage võimalikult madalakarvalist vaipa, mis ei haagiks mustust, tolmu ja loomakarvu endasse. Samas on heledamad toonid täiesti omal kohal mitte ülemäära suurtes ruumides, sest heledad toonid lasevad veidi väiksemal ruumil paista märgatavalt suuremana. Vaiba regulaarne hooldus ehk iganädalane tolmu imemine on üks peamisi võlusõnasi ka heledama vaiba uueväärsena säilimisel! Vaata kindlasti ka meie soovitusi vaipade hoolduseks, klikka siia!
Suuremõõtmeline elutuba jällegi lubab kasutada tumedamaid ja ka tihedama mustriga ülemõõdulisi vaipasid, muutes ruumi hoopis hubasemaks ja nägusamaks. Peale kõikide muude heade omaduste on vaiba ülesanne ruumis olla ka värviandjaks. Värvi valikul tasub arvestada paljude teguritega - loeb nii mööbli kui kogu ruumi toonide mäng. Kindlasti tuleb jälgida ka seda, mis toonis vaipasid ühte ruumi paigutada - siin on raske ühest nõu anda, pigem sõltub see ikkagi konkreetsest kohast ja individuaalsest maitsemeelest. Ühes ruumis võivad väga edukalt toimida koos roheline ja roosa vaip, aga teises jätab nende kahe tooni kooskasutamine ebameeldiva ja ärritava mulje. Küll peaks jälgima seda, et kasutades toas erinevat tooni vaipasid - kui neid on enam kui kaks - , siis üks võiks olla see, millele on antud pearõhk. Samuti annab ruumi mängulisusele juurde see, kui kasutada erineva suuruse ja miks mitte ka kujuga vaipasid.
Vaipade materjalid jagunevad naturaalseteks ja sünteetilisteks, viskoosist vaipade puhul ka poolsünteetiliseks. Sünteetilised vaipkatted valmistatakse põhiliselt polüpropüleenist või polüamiidist, järjest rohkem kasutatakse ka viskoosi(poolsünteetiline), akrüüli ja polüestrit ning ka nende segusid. Sünteetilised vaibad on vastupidavad, nägusad ja kergesti hooldatavad, tänapäeval ka vabad igasugustest mürkidest ja ÖKO-tex 100 märgisega. Suureks plussiks on muidugi odavam hind. Kaasaegsed ning kõrgekvaliteetsed sünteetilised vaibad üldiselt enam väga "ei häbene" naturaalsetest materjalidest vaipasid. Tehnoloogia areneb jõudsalt ka vaibatööstuses!
Kõige populaarsem naturaalne vaibamaterjal on lambavill, seda otseloomulikult põhjusega. Lambavillast vaibad on ääretult mõnusad, looduslähedased, ülimalt hubased, imeliselt pehmed ja ka tõeliselt soojad! Lisaks pehmusele ja soojusele reguleerib lambavillast vaip suurepäraselt eluruumi sisekliimat ehk hoiab niiskustaseme optimaalsena. Täisvillane vaip on võimeline siduma niiskust isegi kuni 40% vaiba enda algkaalust, sealsamas ise märgumata. Siseõhu liigsel kuivamisel annab vaip jällegi niiskust ruumi tagasi. See on oluline argument villavaiba kasuks. Lisaks eelnevale on villavaiba suureks eeliseks mustusthülgav omadus juba loomupäraselt. Loodus on kinkinud villakiu koostisesse naturaalse aine lanoliini (tuleb ladina keelest - lana tähendab villa ja oleum õli). Looduslikul lanoliinil on vett ja mustust hülgav omadus, mistõttu on täisvillast - isegi heledates toonides - vaipa ääretult lihtne puhtana hoida ning regulaarselt hooldada.