MiIlline vaip valida?

11.08.2018
MiIlline vaip valida?

 

Vaip on ruumi süda, mille valikul ei saa määravaks osutuda pelgalt vaiba välimus, vaid põrandakate peab pakkuma ka mugavust, olema vastupidav ja püsima kaunina võimalikult kaua. Vaipa valides mõtle enda jaoks välja vastused mitmele küsimusele.

Näiteks kui suur ja mööblirikas on ruum ja kui tihe on selle ruumi kasutus. Kas soovite vaipa pigem toa ehteks või ka praktiliste kaalutluste väärtusel põrandale pehmenduseks ning külmakaitseks? Kas vaip jääb vabalt liigutatavaks või hakkab asuma mööblitükkide all?  Kas soovite modernse disainiga vaipa mõneks aastaks või hoopiski kaalutletud investeeringuna klassikalist idamaist kümneteks aastateks, et mitte öelda sajandi(te)ks edasipärandamise ideena.

Kui oled välja mõelnud vaiba suuruse ja millistes toonides vaip sobida võiks, tasub end kurssi viia erinevate trendidega. Teades, millised on populaarsed stiilid, on lihtsam endale meeldivaim välja valida. Samas ei maksa tingimata ja alati lähtuda nn. põhitrendidest, vaid kuulata ennekõike oma südame häält, sest ka  "vastuvoolu ujumist" on võimalik trendina käsitleda.

Vaip on oluline osa ruumi tekstiilist. Tekstiil on aga omakorda see, mis annab sisekujunduse puhul võimaluse isegi tunduvalt suuremaks mänguks kui mööbel ise. Eeskätt tänu sellele, et tekstiili on lihtsam vahetada kui mööblit, ja nii saab vastavalt igale aastaajale anda ruumile oma, ilmekama näo. Kevadel ja suvel sobivad erksamad toonid, sügistalvisel perioodil pisut tagasihoidlikumad.

Mida heledam vaip, seda kiiremini mõistagi määrduma kipub — seega ei tasu liiga heledat vaipa asetada paljukäidavatesse kohtadesse nagu välisukse esine, esik või ka söögilaua alune põrand, kuhu võib pudeneda laualt nii toidupuru kui ka vedelikku ümberläinud klaasist. Kui teil on koduloomad või armastavad lapsed mängida põrandal, siis eelistage võimalikult madalakarvalist vaipa, mis ei haagiks mustust, tolmu ja loomakarvu endasse.  Samas on heledamad toonid täiesti omal kohal mitte ülemäära suurtes ruumides, sest heledad toonid lasevad veidi väiksemal ruumil paista märgatavalt suuremana. Vaiba regulaarne hooldus ehk iganädalane tolmu imemine on üks peamisi võlusõnasi ka heledama vaiba uueväärsena säilimisel! Vaata kindlasti ka meie soovitusi vaipade hoolduseks,  klikka siia!

Suuremõõtmeline elutuba jällegi lubab kasutada tumedamaid ja ka tihedama mustriga ülemõõdulisi vaipasid, muutes ruumi hoopis hubasemaks ja nägusamaks. Peale kõikide muude heade omaduste on vaiba ülesanne ruumis olla ka värviandjaks. Värvi valikul tasub arvestada paljude teguritega - loeb nii mööbli kui kogu ruumi toonide mäng. Kindlasti tuleb jälgida ka seda, mis toonis vaipu ühte ruumi paigutada - siin on raske ühest nõu anda, pigem sõltub see ikkagi konkreetsest kohast ja individuaalsest maitsemeelest. Ühes ruumis võivad väga edukalt toimida koos roheline ja roosa vaip, aga teises jätab nende kahe tooni kooskasutamine ebameeldiva ja ärritava mulje. Küll peaks jälgima seda, et kasutades toas erinevat tooni vaipu - kui neid on enam kui kaks - , siis üks võiks olla see, millele on antud pearõhk. Samuti annab ruumi mängulisusele juurde see, kui kasutada erineva suuruse ja miks mitte ka kujuga vaipasid. 

Väärtuslik vaip soetatakse reeglina pikkadeks aasta(kümne)teks. Kõrgekvaliteetse käsitööna valminud põrandat kattev kunstiteos on käsitletav investeeringuna ning seetõttu oleks soovitav ennem otsuse tegemist valikutes olla võimalikult kindel - tehes valik meelepärase materjali ning interjööriga sobivate toonide kasuks.  Vaiba valimisel  elutuppa kaasa arutelusse kindlasti nii perekonna vanimad kui ka noorimad liikmed, et leida kõigi jaoks parim valik. Sageli oskavad teised viidata huvitavatele aspektidele, mida ise poleks võib-olla kohe märganudki — näiteks villase vaiba niiskuse imamisvõime, sealsamas ise täiesti kuivaks jäädes (suurepärane sisekliima reguleerija) või ka näiteks mustrist väljajoonistuvad kujundid ja muu selline põnev. Soetatav vaip on kui teie pere uus liige!
 
Magamistoa vaip võiks kindlasti olla võimalikult naturaalne! Võib olla nii pikakarvaline kui lühemaga, vastavalt enda maitsele. Magamistuppa sobivad suurepäraselt 100% villasisaldusega vaibad. Elutoa vaiba valik on isegi veel lihtsam, sest sellele ei olekski justkui erilisi nõudeid. Pigem tuleb lähtuda sellest, mis meeldib ning mis antud ruumiga kõige paremini sobib. 
 
Kas valida enne vaip või mööbel? Elutoa ja magamistoa põranda katmise soovil vaipadega, soovitame kõigepealt leida vaibad ning seejärel alles liikuda mööbli juurde.  Muidugi viimane soovitus sõltub suuresti ka vaipade suurusest. Kui on soov väiksem vaip pigem dekoratsiooniks, sellisel juhul soovitame siiski esmalt alustada mööbli valikuga.

 

Vaipade materjalid jagunevad naturaalseteks ja sünteetilisteks, viskoosist vaipade puhul ka poolsünteetiliseks.  Sünteetilised vaipkatted valmistatakse põhiliselt polüpropüleenist või polüamiidist, järjest rohkem kasutatakse ka viskoosi(poolsünteetiline), akrüüli ja polüestrit ning ka nende segusid. Sünteetilised vaibad on vastupidavad, nägusad ja kergesti hooldatavad, tänapäeval ka vabad igasugustest mürkidest ja ÖKO-tex 100 märgisega. Suureks plussiks on muidugi odavam hind. Kaasaegsed ning kõrgekvaliteetsed sünteetilised vaibad üldiselt enam väga  "ei häbene" naturaalsetest materjalidest vaipasid. Tehnoloogia areneb jõudsalt ka vaibatööstuses!

Kõige populaarsem naturaalne vaibamaterjal on mõistagi lambavill ja seda otseloomulikult põhjusega. Lambavillast vaibad on ääretult mõnusad, looduslähedased, ülimalt hubased, imeliselt pehmed ja ka tõeliselt soojad! Lisaks pehmusele ja soojusele reguleerib lambavillast vaip suurepäraselt eluruumi sisekliimat ehk hoiab niiskustaseme optimaalsena. Täisvillane vaip on võimeline siduma niiskust isegi kuni 40% vaiba enda algkaalust, sealsamas ise märgumata. Siseõhu liigsel kuivamisel annab vaip jällegi niiskust ruumi tagasi. See on väga tähtis argument villavaiba kasuks! Paljud meist ei ole sellest olulisest omadusest midagi kuulnud.  Lisaks eelnevale on villavaiba suureks eeliseks mustusthülgav omadus juba loomupäraselt. Loodus on kinkinud villakiu koostisesse naturaalse aine lanoliini (tuleb ladina keelest - lana tähendab villa ja oleum õli). Looduslikul lanoliinil on vett ja mustust hülgav omadus, mistõttu on tegelikkuses täisvillast - isegi heledates toonides -  vaipa ääretult lihtne puhtana hoida ning regulaarselt hooldada.

Kokkuvõtvalt võiks nentida järgnevalt. Üldiselt sellist kohta kuhu vaip üldse ei sobi, eluruumides väga ei leidugi. Vaibaga võib luua meeleolu, hubasust ja nö. põranda soojust praktiliselt kodu igas nurgas!
 
   
 
  Kummarda vaipa see teeb ruumi!  
 
 
 
vaip, vaibad, vaipade müük, vaibad soodsalt, vaipade e-pood,  villased vaibad,  villavaibad, käsitöövaibad, internetist vaibad, tasuta